Bir Sporcunun Overtraining Rehberi

Tem 10, 2013 by

Bir Sporcunun Overtraining Rehberi

Merhaba arkadaşlar

Öncelikle zorunlu olarak yazılarımıza verdiğimiz uzun ara için siz sevgili sporseverlerden  özür dileriz. Bugün değineceğimiz konu birçok sporcunun spor hayatı içerisinde en az bir kere yaşadığı-yaşayacağı bir durum olan Overtraining (Sürantrenman).

Overtraining(Sürantrenman) nedir ?

Sporcunun yaptığı egzersiz sonucunda , vücudunun egzersizin fizyolojik ve psikolojik etkilerini kaldırmaması durumuna overtraining (Sürantrenman) denir. Antrenörlerin korkulu rüyası olan overtraining(Sürantrenman) ; iyi düzenlenmemiş dinlenme periyotları , birden fazla spor dalı ile meşgul olma , beslenme problemleri ve daha birçok etken ile oluşabilir.

Bu etkenlerden bazıları:

 • Karbonhidrat/Yağ kısıtlaması olan tipik sporcu diyetleri,
 • Müsabaka öncesi yoğun çalışmalar,
 • Tatil içermeyen uzun sezonlar,
 • Çok fazla HİİT antrenmanı yapmak,
 • Yetersiz uyku , aşırı stres (anksiyete).

Genelde ağırlık çalışmasının yoğun olduğu sporlarda sık rastlansa da ; overtraining(Sürantrenman) tüm sporcuları ilgilendiren önemli bir sorundur.


Eğer ;

#1 Israrcı kas yorgunluğu: Düzenli ve uzun bir süre dinlenmenize rağmen antrenmanlarda kaslarınızı güçsüz hissediyorsanız,

#2 Dinlenme kalp atış hızı artışı : Dinlenme sırasında normal olarak düşük düzeylerde seyreden kalp atış hızı eğer yükselmeye başlamışsa ,

#3 Motivasyon kaybı : Eğer antrenmana giderken ayaklarınız geri  gidiyorsa , sürekli bir bahane arayışı içerisinde iseniz ,

#4 Sürekli uyku hali : Yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız , gün içinde sürekli uyukluyor ve uyarıcılar( kafein vb.) sizi uyandıramıyor ise,

#5 İştah azalması : Normalde hızla bitirdiğiniz öğünler artık gözünüzde büyüyorsa ,

#6 Enfeksiyon ve sakatlık sıklığı artması :  Enfeksiyon ve sakatlık sayınız anormal düzeyde arttı ise

Overtraning(Sürantrenman) ile tanışmış olabilirsiniz! Panik olmanıza gerek yok profesyonel sporcular için bile bazen overtraining kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumdan iyi planlanmış bir tedavi programı ile en az zarar ile çıkabilirsiniz.

 

Overtraining yaşayan bir aslan

Overtraining yaşayan bir aslan

 Overtraining tedavisi

Aslında en basit kısma geldik. Overtraining mantığını öğrendiğimize göre tedavi bizim için tahmin edilebilir oluyor .

 • Vücudu dinlendirmek için sporcuya zaman tanınmalı
 • Antrenman periyotları değiştirilmeli
 • Uyku süresi arttırılmalı
 • Derin doku yada spor masajı uygulanmalı
 • Kriyoterapi yada Termoterapi .( Uç sıcaklık terapileri)
 • Diyet değişikliği ve vitamin takviyesi
 • Su kaybınızı yerine koyun

 

 

Eğer overtraining yaşıyorsanız asla paniğe kapılmayın. Bu sizin stres seviyenizi daha fazla  yükseltecektir. Overtraining( Sürantrenman ) sebebi ile zaten yüksek olan kortizol seviyeniz tavan yapıp vücudunuzun daha fazla zarar görmesine sebep olabilir. Rahat olmak , antrenman planınızı gözden geçirmek belki ufak bir tatil sizi Overtraining( Sürantrenman ) tablosundan dışarı çıkartabilir , Eğer profesyonel bir sporcuysanız  ve yarışma hazırlığında iseniz tatil yapmak yada rahatlamak sizin için bir hayal olabilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almanız en manıtklı hareket olacaktır.

Son olarak sadece fazla çalışarak başarı elde edilemeyeceğini belirtmek isterim. Başarı planlı olarak çok çalışmanıza bağlıdır. Bundan dolayı vücudunuzun düzgünce dinlenmesine dikkat edip , ona kaldırabileceğinden daha fazla yük vermeyin. Vücudunuzun sesini dinlemeyi öğrenin. Eğer antrenman yapacağınız fikri aklınıza geldiğinde heyecanlanmak yerine sıkılıyor ve isteksizlik hissediyorsanız o gün kendinizi zorlamayın ve tatil yapın ! Kendinizi doğru zamanda ödüllendirirseniz   vücudunuz bu ödülün karşılığını size fazlası ile verecektir .

 Görüşleriniz önerileriniz ve  sormak istediğiniz her şey için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Creative Commons Lisansı
Bir Sporcunun Overtraining Rehberi by İsmail Can Çiftçi is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.

468 ad