Tabata antrenmanı ile kendinizi aşın!

Tem 19, 2013 by

Tabata antrenmanı ile kendinizi aşın!

Merhaba arkadaşlar

Yeni antrenman sistemlerini incelemeye devam ediyoruz. Kaatsu sistemini inceledikten sonra bugun tabata antrenman sistemini inceleyeceğiz. Çevrenizde yeterli zamanı olmadığı için kilo veremediğini söyleyen birçok arkadaşınız olduğunu biliyoruz . Belkide siz zamansızlıktan muzdaripsiniz ; o zaman bu yazı sizin hayatınızı değiştirecek.

Sadece 4 dakika!

Spor yapmak için 4 dakikanız var mı? O zaman bizim kriterlerimize uyuyorsunuz.

  • Yaptığınız kuvvet ya da dayanıklılık antrenmanlarından bıktıysanız ,
  • Vücudunuz plato dönemine girdiyse
  • Vakit sıkıntısı yaşıyorsanız

Tabata’da sizin kriterlerinize uyuyor demektir. Biraz daha bilgi verip antrenman sistemimize geçelim.

Küçük adamlar büyük buluşlar!

Tokyo National Institute of Fitness and Sports’ta Dr. Izumi Tabata ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışma 4 dakika gibi bir sürede  inanılmaz sonuçlar elde edilebileceğini görmüşler.Elit sporcular tabata sistemini denemek için 2′ye bölünüyor. İlk gruba sadece aerobik egzersizler , ikinci gruba ise Dr.izumi tabata tarafından 4 dakikalık tabata antrenmanı yaptırılıyor. Altı ayın sonunda :

Normal olarak ikinci grupta birinci gruba göre daha fazla güç artışı gözleniyor çünkü birinci grup hiç kuvvet antrenmanı yapmıyordu. Garip olanı  ikinci grubun aerobik kapasitesinin birinci (aerobik egzersiz yapan) gruba göre arttığı gözlenmiş ; Daha da garip olanı ise uzun süre aerobik egzersiz yapan birinci gruba göre 4 dakikalık antrenman yapan ikinci grup daha da fazla yağ kaybetmiş olmasıydı.

Tabata antrenman sistemi ; yağları antrenman sonrasında bile (48 saate kadar), yakabilmesi aerobik kapasiteyi artırması ve vücudu tükenme noktasına getirmesi açısından  HİİT sistemi ile fazlası ile benzerlikler göstermektedir. Kendinizi sınamayı seviyorsanız iyi bir sınav ile karşılaşmış bulunuyorsunuz.

Sprint

Sprint

Forma girmek bu kadar kolay mı?

Düzenli bir yaşam , yaptığınız spor ile uyumlu bir diyet ve 4 dakika sizi forma sokmaya yetecektir. Sadece vücudunuza inanın!

Tabata sistemi nasıl uygulanır?

Yazımın başına bakınca zaten yeterli açıklamayı yaptığımı görüyorum :) . Lakin bir daha tekrarlamak istiyorum . 8 set 4 dakika. Her set 20 saniye çalışma ve 10 saniye dinlenme faslından oluşuyor. 20 saniye içinde seçtiğiniz hareketten yapabildiğiniz kadar fazla yapmaya çalışmanız yeterli!. 10 saniyelik dinlenme sürenizi iyi değerlendirin çünkü 4. setten sonra gerçekten vücudunuz ile 2 dakikalık bir savaşa giriyorsunuz.

Tabata sistemini uygularken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizinle paylaşmak istiyorum.

  1. Ağırlığınızı belirler iken 15-20 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık seçin.
  2. Saatiniz yada tabata sayacı yanınızda olsun.
  3. 8 set bitmeden asla pes etmeyin.

Tabi ki tabata sisteminin de eksileri var

#1 Tabata sistemini uygulamanız için kondisyonlu ve kısmen eğitimli bir sporcu olmalısınız.

4 dakika her ne kadar size kısa gelse de üst düzey bir kondisyona ihtiyacınız var. Kendinize gerçekten güvenmiyorsanız tabata bir süre sizi bekleyebilir.

#2 Yaralanma riski her zaman vardır.

Yüksek yoğunluklu bu antrenman sayesinde kaslarınız tükenecek ve o son hamleyi yapabilmek için vücudunuzu kullanacağınıza eminiz. Bu da sizin gayri nizami hareketler yapmanız demek , her zaman doğru yapılmayan hareketler size fazladan sakatlanma riski getirir !

Artık tabata sistemini tanıdık. İkinci bölümde ise tabata sistemi ile düzenleyeceğimiz antrenman sistemlerinde bahsedeceğiz.

2. yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

 Görüşleriniz önerileriniz ve  sormak istediğiniz her şey için [email protected] adresinden yada Bize Sorun sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Creative Commons Lisansı
Tabata antrenmanı ile kendinizi aşın! by İsmail Can Çiftçi is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.

468 ad